COUNTY MATCHES in the JUNIOR DIVISION 1A 2012 - 2013

The Hertfordshire County Junior Team position in the County Junior Championship Division 1A

CountyWonDrewLostForAgainstPointsPosition
Cleveland520502012Winner
Northamptonshire601432712Runner-up
Cheshire1330412993rd
S. Yorkshire403394084th
Hertfordshire133304055th
Essex2124313956th
Bedfordshire03424463Relegated
Shropshire11522483Relegated

The 2nd Round of the County matches in Division 1A were played at Westfield in Wellingborough on the 6th April 2013, the Hertfordshire County 1st team Junior results were ;

We won against Shropshire and drew against South Yorkshire and Cheshire , but lost to the eventually winners Cleveland.

It was an exciting day for the players, all the players supported each other and it proved to be a truly team event with all players making a contribution

The 1st Round of the County matches in Division 1A were played at BATTS in Harlow on the 10th November 2012, the Hertfordshire County 1st team Junior results were ;

Hertfordshire v Bedfordshire : 5–5

Hertfordshire v Northamptonshire : 4–6

Hertfordshire v Essex 2 : 7–3

Herts Junior Closed Tournament & Ranking Trials held at BTTC on the 8th September 2012

  • U15 Boys Cadet Tournament

The U15 Boys Cadet Tournament was won by Ethan Walsh (North Herts) with Chris Clifford (SLTTCC) as the runner up.

  • U18 Boys Junior Tournament

The U18 Boys Junior Tournament was won by Mitchell Jones (London Academy) with Luke Walsh (North Herts) as the runner up.

  • U15 Girls Cadet Tournament

The U15 Girls Cadet Tournament was won by Zoe Waxkirsh with Talia Banin-Reid as the runner up.

  • U18 Girls Junior Tournament

The U18 Boys Junior Tournament was won by Sophie Tofalides (BTTC) with Pooja Sharma (North Herts) as the runner up.

Junior & Cadet County Friendly Matches at BATTS 2011- 2012 Season

Hertfordshire were invited to an away County Friendly match at BATTS (Harlow) with Essex’s two teams on the 30th June 2012. Both the Hertfordshire Junior and Cadet teams were pitched against Essex who were fielding Junior and Cadet teams.

Herts and Essex Junior & Cadet players team up for a Group photo

The Hertfordshire Junior team swung into action against strong opposition and with excellent performances from the whole team especially Jack and Chris, resulted in a win against the Essex Junior team 6–4. The Hertfordshire Cadet team then played the Essex Cadet team and with the whole team playing at their best, they won the match 6–4.

For their second match the Hertfordshire Juniors had an easy ride against the Essex Cadets at 7–3. The Hertfordshire Cadets’ second match proved to be harder when faced with the Essex Juniors, they were close to a whitewash when Ethan pulled of an astounding win against their no.1 and the result was a 1–9 loss. In the Junior team Jack and Chris were both unbeaten during all their matches, and in the Cadet team Ethan only lost 1 match against their junior no.2 but strangely enough beating their no.1 in a close fought match.

Herts Junior Summary

Herts Juniors v Essex Juniors : Won 6–4

Herts Juniors v Essex Cadets : Won 7–3

Herts Cadet Summary

Herts Cadets v Essex Cadets : Won 6–4

Herts Cadets v Essex Juniors : Lost 1–9

Herts Cadet Players in action

COUNTY MATCHES in the JUNIOR DIVISION 1A 2011 - 2012

The Hertfordshire County Junior Team are Runners-up in the County Junior Championship Division 1A

CountyWonDrewLostForAgainstPointsPosition
Lincolnshire610511913Winner
HERTFORDSHIRE430462411Runner-up
Worcestershire412403093rd
Northamptonshire223363464th
Cheshire1214304055th
Essex2214264456th
Staffordshire20526444Relegated
Yorkshire211525453Relegated

For the 2nd Round of the County matches in division 1A played at Westfield on the 7th April 2012,the county team were 2nd position after the 1st round of County Matches in division 1A and the team were in an expectant mood.

The first match against our regional neighbours Essex 2nd team was a sedate affair with Herts winning 8–2. The second match against the division leaders Lincolnshire was a a hard won draw at 5–5, with outstanding performances from the team.

The third match of the day was against Staffordshire with most sets going to 5 and all the team making a contribution to win it 8–2.

The Herts Junior Team remain unbeaten amd held the winners Lincolnshire to a draw.

We also did our regional neighbours “Essex2″ a favour by beating Staffordshire, thereby saving them from relegation.

Herts Junior County Team & Herts squad Player Ethan

Well done to the U18 Herts county team ; Annabelle Gibson (Sawbridgeworth), Natasha Walsh, Pooja Sharma & Luke Walsh (Stevenage), Tom Baines (N. Herts), Zachary Mandel (Barnet & London Academy)& Leon Thompson (Barnet)

1st Round

The first match against Worcestershire was a hard won victory with the score of 6–4. The second match against Yorkshire 2 was a nearly a whitewash with the Herts players obliterating the opposition and scoring 9–1.

The last 2 matches against Cheshire 1 and Northamptonshire were very close and ended up with honours even at 5–5.

The county matches were fiercely contested in Division 1A and there were outstanding contributions from all the players, with the new kids on the block Zac & Leon playing in the county matches for first time and making their mark.

The Herts County Junior team remain undefeated with 2 wins and 2 draws and are positioned 2nd in the table after the first round.

The 1st Round of the County matches in Division 1A played at Burton on Trent on the 12th November 2011, the Hertfordshire County 1st team Junior results were ;

Hertfordshire v Worcestershire : 6–4

Hertfordshire v Yorkshire 2 : 9–1

Hertfordshire v Cheshire 1 : 5–5

Hertfordshire v Northamptonshire : 5–5

Herts Junior Closed held at BTTC on the 10th September 2011

  • U15 Boys Cadet Tournament

The U15 Boys Cadet Tournament was won by Zac Mandel (London Academy) with Jack Josephs (London Academy) as the runner up.

  • U18 Boys Junior Tournament

The U18 Boys Junior Tournament was won by Zac Mandel (London Academy) with Charlie Baines (North Herts) as the runner up.

Results of Ranking Trials held on 10th September 2011

JUNIOR BOYS (U18)

1. Zac Mandel 2. Charlie Baines 3. Lewis Savva 4. Zachary Bull 5. Jack Josephs 6. Ishan Bairolya 7. Jordan Olney 8. Alex Savva 9. Michael Bailey 10. Tom Gritton

CADET BOYS (U15)

1. Zac Mandel 2. Jack Josephs 3. Alex Savva 4. Chris Clifford 5. Yu-Ning Tzeng 6. Laurie Johnston 7. Sam Krisman 8. Josh Boddy 9. Thomas Black 10. Robert Plumb

COUNTY MATCHES in the PREMIER JUNIOR DIVISION 2010 - 2011

For the 2nd Round of the County matches in the Premier Division played at Birmingham on the 2nd & 3rd April 2011

The Hertfordshire County team were steam rolled by Sussex 0–10 in the same way as their previous opponents, however the next 3 matches were very close losing 4–6 where the team had a chance to gain a draw or a win and add to their 2 points from the 1st round, however it was not to be.

The man of the match has to be Luke who had an outstanding victories against Yorkshire’s no. 1 & no. 2 (ranked at 23 & 50 respectively) and played with gusto and determination.

Hampshire and Herts junior teams will be relegated from the Premier junior division next season.

The results were ;

Hertfordshire v Sussex : 0–10

Hertfordshire v Yorkshire : 4–6

Hertfordshire v Essex : 4–6

Hertfordshire v Hampshire : 4–6

For the 1st Round of the County matches in the Premier Division played at Cippenham on the 16th & 17th October 2010

The Hertfordshire County 1st team results were ;

Hertfordshire v Middlesex 1 : 3–7

Hertfordshire v Kent : 6–4

Hertfordshire v Cleveland : 4–6

HERTFORDSHIRE COUNTY JUNIOR RANKING LIST 2010 - 2011

Results of Ranking Trials held on 25th September 2010

JUNIOR BOYS (U18)

1. Luke Walsh 2. Bradley Tuttle 3. Ross MacNiven 4. Leon Thomson 5. Ishan Bairolya 6. Matthew Hellon 7. Jack Josephs 8. Alex Savva 9. Zachary Bull 10. Gerry Lianos

CADET BOYS (U15) 1. Luke Walsh 2. Leon Thomson 3. Ishan Bairolya 4. Jack Josephs 5. Alex Savva 6. Zachary Bull 7. Lewis Savva 8. Michael Bailey 9. Timothy Moss 10. Ethan Walsh

JUNIOR GIRLS (U18)

1. Natasha Walsh 2. Pooja Sharma 3 Harriet Howat

The Hertfordshire Junior Closed (5th June 2010)

  • U15 Boys Cadet Tournament

The U15 Boys Cadet Tournament was won by Luke Walsh (Ellenborough) with Leon Thomson (Barnet) as the runner up.

  • U18 Boys Junior Tournament

The U18 Boys Junior Tournament was won by Guy Ben Aroya (Barnet) with Pritish Kakad (Barnet) as the runner up.

  • U18 Boys Junior Doubles Tournament

The U18 Boys Junior Doubles Tournament was won by Guy Ben Aroya & Pritish Kakad (Barnet) with Luke Walsh (Ellenborough) & Isaac Beevor (North Herts) as the runners up.

The Girls Tournament was cancelled due to low entry numbers.

County matches Season 2009–2010

The Hertfordshire County Junior Team win the County Junior Championship Division 1B

CountyWonDrewLostForAgainstPointsPosition
HERTFORDSHIRE610472313Winner
Glamorgan511442611Runner-up
Surrey 14214228103rd
Warwickshire322412984th
Cornwall 1223304065th
Dorset 1214284256th
Bucks 111526443Relegated
Middlesex 200722480Relegated

For the 2nd Round of the County matches in division 1B played at Cippenham on the 27th March 2010

The Hertfordshire County 1st team results were ;

Hertfordshire v Bucks : 7–3

Hertfordshire v Cornwall : 8–2

Hertfordshire v Dorset : 9–1

Hertfordshire v Glamorgan : 6–4

For the 1st Round of the County matches in division 1B played at Cippenham on the 7th March 2010

The Hertfordshire County 1st team results were ;

Hertfordshire v Surrey : 5–5

Hertfordshire v Warwickshire : 6–4

Hertfordshire v Middlesex : 6–4

HERTFORDSHIRE 2* Junior Banded Tournament

Results of 2* U18 BANDED held on 30th January 2010 at BTTC

GIRLS Winner Lucy Lou (Surrey)

GIRLS Runner-up Lucy Burks (Surrey)

GIRLS Good Sportsmanship Award : Holly Fleming (Norfolk)

BOYS Winner: Liam McTiernan (Berks

BOYS Runner-up: Connor Neenan (Middx)

BOYS Good Sportsmanship Award : Tyla Anderson (Middx)

Results of 2* U18 OPEN held on 30th January 2010 at BTTC

GIRLS Winner Lucy Burks (Surrey)

GIRLS Runner-up Lucy Lou (Surrey)

GIRLS Good Sportsmanship Award : Pooja Sharma (Herts)

BOYS Winner Liam McTiernan (Berks

BOYS Runner-up Pritesh Kakad (Herts)

BOYS Good Sportsmanship Award : Charlie Baines (Herts)

HERTFORDSHIRE COUNTY JUNIOR RANKING LIST 2009 - 2010

Results of Ranking Trials held on 19th September 2009

JUNIOR BOYS (U18)

1. Bradley Tuttle 2. Ross MacNiven 3. Tom Baines 4. Isaac Beevor 5. Luke Walsh 6. Charlie Baines 7. Leon Thomson 8. Terry Emberson 9. Matthew Hellon 10. Lyle Bryant 11. Sunjay Garg 12. Ishan Bairolya 15 Jordan Olney 16 Tommy Gritton 17 James Abrams 18 James Sykes 19. Michael Bailey 20. George Butler 21. Ethan Walsh 22. James Doherty 23. Zachary Broad

CADET BOYS (U15) 1. Ross MacNiven 2. Isaac Beevor 3. Luke Walsh 4. Charlie Baines 5. Leon Thomson 6. Terry Emberson 7. Matthew Hellon 8. Lyle Bryant 9. Ishan Bairolya 10. Jordan Olney 11. Tommy Gritton 12. James Abrams 13. James Sykes 14. Michael Bailey 15. Ethan Walsh 16. James Doherty 17. Zachary Broad

JUNIOR GIRLS (U18)

1. Natasha Walsh 2. Pooja Sharma 3 Wen Ting Wang

CADET GIRLS (U15)

1. Pooja Sharma 2. Wen Ting Wang

Herts Junior Closed held on the 18th July 2009

With a new intake of Juniors from BTTC into the Herts Squad, the Herts Junior Closed tournament on the 18th July 2009 at BTTC was keenly contested.

  • U15 Boys Cadet Tournament

The U15 Boys Cadet Tournament was won by Tom Baines (North Herts) with Isaac Beevor (North Herts) as the runner up.

  • U18 Boys Junior Tournament

The U18 Boys Junior Tournament was won by Guy Ben Aroya (Barnet) with Pritish Kakad (Barnet) as the runner up.

  • U18 Boys Junior Doubles Tournament

The U18 Boys Junior Doubles Tournament was won by Guy Ben Aroya & Pritish Kakad (Barnet) with Charlie Baines & Tom Baines (North Herts) as the runners up.

The Good Sportmanship award went to Matthew Hellon from North Herts. The Girls Tournament was cancelled due to low entry numbers.


Page last modified on May 05, 2013, at 02:24 PM